1 2
DSC1385

Vždy manipulujte so surovým mäsom oddelene od ostatných ingrediencií, aby ste zabránili prenosu baktérií. Nenechávajte mäso v surovom stave ležať pri izbovej teplote dlhšie ako hodinu. Ak marinujete mäso dlhšie ako 30 minút, nechajte ho odležať do chladničky. Nástroje po kontakte s mäsom umyte horúcou vodou so saponátom.

Fotolia39407901XS

Využite silu marinády. Mäso zmäkne a nasiakne špecifickú chuť marinovacej zmesy.  Namarinované mäso nechajte odležať v chladničke v rozmedzí 30 minút a 3 hodín, v závislosti od typu mäsa.

Fotolia25482312XS

Odporúčame na obracanie mäsa používať grilovacie kliešte. Neobracajte mäso vidličkou, pretože z neho vytečie šťava a následne sa vysuší. Na čistenie grilu používajte drôtenú kefu. Skúsenejší grilmajstri používajú teplomer na odhalenie presnej teploty mäsa na grile.

Fotolia33210112XS

Pred začatím grilovania predhrejte gril na vysokú teplotu. Plynové grily predhrejte 10 minút na najvyššom stupni ohrevu. Ak používate drevené uhlie, rozpálenie grilu trvá 30 minút až kým sa povrch uhlia nepokryje šedým popolčekom. Ideálnu teplotu zistíte tak, že priložíte ruku 20 cm od grilovacej mriežky a počítate sekundy. Ak vydržíte 2 sekundy – gril je vyhriaty na najvyššiu teplotu, 4 sekundy – hraničná teplota, viac ako 4 sekundy – pridajte viac uhlia.

iStock000017507865XSmall

Začnite grilovať mäso na mieste s najvyšším tepelným žiarením (väčšinou sa nachádza v strede grilovacej mriežky).  Na mäse sa tak vytvorí nepriepustná chutná zapečená kôrka, ktorú máme tak radi. Potom premiestnite mäso na miesto s nižšou teplotou (väčšinou na okrajoch grilovacej mriežky), aby sa podľa vkusu dopieklo. Takto grilované mäso si zachová svoju šťavnatosť.

1 2